רישיון הדברה

 
חוקי ההדברה בישראל
 
תחום ההדברה בישראל ההוא תחום מפוקח, בעל הגבלות רבות. מטרת ההגבלות היא בראש ובראשונה להגן על בני האדם מפני פגיעה בריאותית ובנוסף למנוע פגיעה בסביבה. כל אלו עלולים לקרות בעקבות הדברות אשר נעשות על ידי חומרים כימיים מסויימים או בצורה לא בטיחותית.
 
רישיון הדברה
 

פרטים חוקיים הנוגעים לתחום ההדברה שחשוב לדעת:

 
  • רישיון הדברה – תחום ההדברה, הבקרה עליו והתקנות נמצאים תחת אחריות המשרד להגנת הסביבה. המשרד להגנת הסביבה אחראי בין השאר על מתן רישיון הדברה לגורמים מקצועיים המעוניינים לעסוק בתחום ההדברה בישראל. על פי החוק להסדרת העיסוק בהדברה תברואתית, ישנה חובת רישיון הדברה עבור על העוסקים בהדברה תברואתית. ישנן שלוש רמות של רישיון הדברה: מדביר בדירות, מדביר במבנים ובשטח פתוח ומדביר באיוד. בנוסף קיים גם רישיון עבור מדביר צבאי. עיסוק בתחום ההדברה ללא רישיון הדברה מטעם המשרד להגנת הסביבה הוא עבירה פלילית, והאדם העושה זאת צפוי לעונשים הקבועים בחוק. על מנת לקבל את רישיון ההדברה, על המועמד לעבור ארבע בחינות סך הכל.
 
שתי הבחינות הראשונות יהיו בכתב, ושתי הבחינות האחרונות יהיו בחינות בעל פה. הבחינות הן: בחינה בכתב בנושא חרקים, בחינה בכתב בנושא מכרסמים, בחינה בעל פה בנושא חרקים ובחינה בעל פה בנושא מכרסמים. החוקים הנוקשים והמספר הרב של הבחינות נובעים מן העובדה שהדברה עלולה להיות מסוכנת. במסגרת ההדברה עושים שימוש בחומרים כימיים מסוכנים, אשר פוגעים בסביבה ועלולים גם לפגוע בבני אדם מבחינה בריאותית. על כן, יש להכיר טוב מאוד את החומרים הללו על מנת לדעת כיצד להשתמש בהם בצורה בטיחותית אשר לא מהווה סכנה לסביבה או לבני האדם.
 
  • חומרים מסוכנים ואסוריםהדברה כימית נעשת בעזרת שימוש נרחב בחומרים שונים המכילים כימיקלים רעילים. הכימיקלים הללו אמנם פוגעים בבעלי החיים המזיקים ומרחיקים אותם, אך הם גם פוגעים בסביבה ובבני אדם. זו הסיבה לכך שלאחר ההדברה יש הוראות מדוייקות המתייחסות לכמה זמן נדרש מאיתנו להישאר מחוץ לאיזור המודבר. יש להקפיד על הוראות הללו, כי הן מונעות פגיעה בבריאות שלנו. נדגיש כי ישנן אוכלוסיות הרגישות עוד יותר לחומרי ההדברה השונים, ביניהן תינוקות וילדים קטנים, קשישים, אנשים חולים וכדומה. ישנם חומרים כימיים אשר היו בשימוש בעבר בתחום ההדברה הכימית וכיום הם אסורים לשימוש על פי חוק. בחלק מהמקרים מדובר בחומרים אשר הוכחו כיעילים מאוד כנגד בעלי חיים מזיקים כאלו ואחרים, אך רמת הפגיעה שלהם בסביבה והסכנה אותה הם מהווים גם לבני האדם היו גדולות מידי. שתי הקבוצות העיקריות של חומרים אסורים לשימוש בתחום ההדברה הם: זרחנים אורגניים ומתיל ברומיד.
 
  • חיות מוגנות – במדינת ישראל קיים חוק אשר מציין חיות מסויימות כחיות מוגנות אותן אסור להרוג. כיוון שההדברה עוסקת לעיתים קרובות בפגיעה בבעלי חיים ובהריגתם, ישנם בעלי חיים מזיקים אותם אסור להרוג. הדוגמא השכיחה ביותר היא הנחשים. מדובר בבעלי חיים אשר זנים מסויימים מהם מהווים סכנה לבני האדם ועל כן נרצה להרחיק אותם מביתנו. הנחש היא חיה מוגנת במדינת ישראל, ועל כן אסור להדבירה על ידי חומרים כימיים אשר עלולים לפגוע בה או לגרום למותה. הפיתרון במקרה הזה הוא להזמין לוכד נחשים. לוכד הנחשים ירחיק את הנחש, ואף ייעץ אילו צעדים יש לנקוט על מנת למנוע את חזרתו של הנחש.
 

רישיון הדברה - הדברה בירוק

 
הדברה מנוסה אשר מציעה שירותי הדברה איכותיים ומקצועיים. "הדברה בירוק" מחזיקה ברישיון הדברה בתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. במידה ואתם זקוקים למדביר, פנו עוד היום לייעוץ בחברה.