הדברת מזיקים בבית וחיות מחמד

 
הדברת מזיקים חשובה במיוחד עבור בתים בהם מתגוררות חיות מחמד.הדברה בירוק נוקטת בכל אמצעי הזהירות כדי להימנע מנזק לחיות המחמד ולהגנה מקסימאלית שלהן.
 
 
לאחר ההדברה יש לשים לב להתנהגות חיית המחמד ובמידה וקיים חשש להתנהגות חריגה, יש לפנות למרפאה.כל הפרטים ועוד, במאמר שלהלן:
 

הדברת מזיקים בבית וחיות מחמד - מדריך מאת: דר' עופר צדוק, מנהל המרכז הוטרינרי רעננה

 
הדברה מדי שנה הינה בגדר חובה בכל בית בארצנו. ההדברה כיום מתבצעת כעיקר כנגד תיקנים, נמלים ופרעושים. בנוסף נתייחס בנפרד לתחום הדברת מכרסמים , בה נעשה שימוש ברעלים אחרים, ולהם השלכות אחרות.
 
ההדברה הינה בגדר חובה, במיוחד בבתים בהם גרות חיות מחמד, משום שלא פעם נדרש טיפול כנגד פרעושים לא רק לחיית המחמד אלא אף טיפול מקיף בסביבת הבית. כ-98% מצורות החיים של הפרעוש מצויות בסביבה ולא על גבי הכלב או החתול בכל רגע נתון. כאן גם מתעוררת הבעיה, מכיוון שדווקא במקום בו אנו שוקלים צעדינו בעניין האם להדביר או לא, מתעורר צורך של ממש בהדברה חד שנתית.
 
בעלי החיים בביתנו רגישים מאוד לרבים מחומרי ההדברה. פעמים רבות אנו נתקלים במקרי הרעלה המגיעים לטיפול חירום במרפאה אחרי הדברה בבית. מטרתנו לנקוט בכל האמצעים כדי למנוע או להפחית את הסיכוי לאירוע מצער שכזה, שתוצאותיו לעיתים קטלניות.
 

ראשית נפנה לחברת הדברה מוכרת, ונקיים בירור לגבי הנקודות הבאות:

 
  • כנגד אילו מזיקים ההדברה נעשית
  • באילו חומרים ייעשה שימוש
  • באילו אמצעים עלינו לנקוט כדי למנוע נזק לחיית המחמד
  • לכמה זמן עלינו להוציא את חיית המחמד מהבית
  • האם עלינו לאוורר את הבית (כמובן קודם להגעת בעל החיים) ובמשך כמה זמן

האם מומלץ לשטוף את הרצפה לאחר ההדברה נמליץ לערב בתהליך את הרופא המטפל של חיית המחמד, ולוודא עמו כי החומרים מתאימים.
 
הדברת מזיקים ידידותית לבעלי חיים
 
פעמים רבות דרך ההרעלה היא כשהחתול לדוגמא נשכב על הרצפה, חומר ההדברה נדבק לפרוותו ומאוחר יותר בשעת ליקוק הפרווה יבלע החתול את החומר ויורעל.
 
בכל מקרה, נקפיד הקפדה יתרה על כך שהרצפה והמשטחים השונים בבית יהיו יבשים לחלוטין קודם להגעת בעל החיים, וכאמור, הבית יהיה מאוורר היטב מספר שעות קודם לכל הפחות. ההמלצות לפרקי הזמן להוצאת בעלי החיים משתנות בין כלב לחתול. לרוב חתול יהיה רגיש יותר להרעלה מאשר הכלב, כמו כן ההמלצה תשתנה בהתאם לסוגי החומרים בהם נעשה שימוש.
 
כיום המדביר המוסמך והמיומן יעשה שימוש בחומרים מדורות מתקדמים. חומרים עם שחרור מושהה, בטוחים יותר ליושבי הבית ולחיות המחמד. גם סימני ההרעלה כיום הינם קלים יותר ולרוב מצריכים טיפול רפואי תומך עד לשיפור במצבו של המטופל. בעבר נהוג היה להדביר בחומרים המכילים זרחנים אורגניים, אלו מסוכנים לכל יושבי הבית, ואף קטלניים לחיות המחמד. בימינו שימוש בחומר זה נדיר ביותר.
 
הקפידו הקפדה יתרה לרשום את החומרים הפעילים, כמו גם את השם המסחרי של החומרים בהם השתמש המדביר. טיפ זה הינו בעל ערך מכיוון שבמקרה הרעלה, הסיכוי שהמדביר יהיה זמין בשעת חירום הינו נמוך ביותר, ולרופא המטפל בחיה באישון לילה מידע זה חיוני ביותר, בכדי שיוכל לתת טיפול מתאים כנגד גורם ההרעלה ולא יעסוק בניחושים ובהשערות.
 
דווקא בבתים בהם יש חיות מחמד, מומלצת הדברהעונתית בכדי לסייע בטיפול הספציפי הניתן מדי חודש לכלב במשך כל השנה.
קודם להדברה, יש לוודא עם הרופא המטפל וכן עם המדביר כי החומרים בהם ייעשה שימוש הינם בטוחים עבור חיית המחמד שלכם.
סימנים להרעלה משתנים בהתאם לסוג הרעל. הם עשויים להתבטא בסממנים עצביים כמו קושי בהליכה, רעידות, נשימה מהירה, ריור, חוסר מנוחה, אפאתיה, שלשולים והקאות. בכל מקרה של ספק יש להתקשר מייד למרפאתכם או למרפאת חירום.