הדברת מכרסמים

 
 
רעלים כנגד מכרסמים נמנים כולם על קבוצת אנטיקואגולנטים, שהם נוגדי קרישה. הפיתיונות בצורות שונות לרוב קוביות בצבעים אדום, כחול או ירוק הינם אטרקטיביים לכלב ולחתול (החתול יורעל לעיתים עקב אכילת מכרסם אשר בלע רעל קודם לכן). כלבים וחתולים מיומנים במציאת פיתיונות רעילים אלו ואוכלים אותם בתיאבון רב. להבדיל מהרעלים שבהדברת תיקנים, נמלים ופרעושים, שבהם הסימנים להרעלה מידיים, כאן בהתאם לסוג הרעל, הסימנים המתפתחים הינם הדרגתיים. נוגד הקרישה יביא תוך פרקי זמן משתנים של מספר ימים להתפתחות דימומים בחלל הבטן, בית החזה ופתחי הגוף.
 

הדברת מכרסמים - הדברה בירוק

 
פעמים רבות מקור לדאגה יהוו סימני דם ממקור לא ברור, ובבדיקה נגלה לעתים דם בשתן, דימום מפי הטבעת, חניכיים וחלל האף. כמו כן, ניתן להבחין לעתים בשטפי דם בחלל הפה, על גבי החניכיים באיברים גניטליים (איברי מין), וכן במעין שטפי דם על גבי העור באזורים החשופים. לעתים הסימן יהיה שיעול ממקור לא ברור, שיעול זה ייתכן מסיבות רבות ומגוונות, ואין לקפוץ למסקנות נמהרות, אך לעיתים ינבעו מדימום בדרכי הנשימה התחתונות. מכדי לחסוך את כל התופעות חברת הדברה עושה את זה על הצד הטוב ביותר

האבחנה היא באמצעות בדיקת דם לתפקודי קרישה, והטיפול הינו במתן ויטמין K. במקרים רבים ההגעה למרפאה מתרחשת מייד לאחר החשיפה לרעל. במקרים אלו חשוב להגיע באופן מיידי לקבלת עזרה, ובעל החיים יקבל חומר מעודד הקאה בכדי לרוקן את הקיבה מתכולתה, בתקווה לחלץ את הרעל אשר עדיין לא נספג ופעל את פעולתו. נציין כי חובה גם במקרים אלו לתת את הטיפול המלא לבעל החיים.

אין להסתייג מהדברה עונתית בבית עקב הכתוב לעיל אלא להיפך, קיים צורך ממשי בכך בפרט בבתים בהם גרות חיות מחמד. עם זאת, חובה עלינו לנקוט בכל האמצעים כדי שהריסוס ייעשה כהלכה בכדי למנוע נזק פוטנציאלי.

המלצה: בררו על פנסיון ביתי הולם עבור הכלב או החתול לפרק הזמן הנדרש לאחר ההדברה או בדקו עם הרופא המטפל האם אפשר לשכן את חיית המחמד בהסדר כלשהו במרפאתו במשך הזמן הנדרש. כמו כן, ניתן לסנכרן את ההדברה לזמן טיפול רפואי הנדרש לחיית המחמד, כגון ניקוי שיניים תחת הרדמה.
 
הדברת מכרסמים