הדברה בכפר סבא

 

הדברה בכפר סבא - הדברת מזיקים יעילה

 
 

כולנו נתקלים בהם בבית והם עושים לנו צרות – המזיקים. המזיקים השונים נפוצים מאוד במדינת ישראל, ומראים נוכחות כמעט בכל איזור. תחת ההגדרה "מזיקים" נכנסים בעלי חיים מסוגים שונים ומגוונים, החל מהמזיקים ה"קלאסיים" כגון נמלים או תיקנים (ג'וקים) ועד חיות גדולות כגון יונים. המזיקים הנפוצים באיזור השרון שונים בין היישובים ובין הערים. לדוגמא, הדברה בכפר סבא תהיה בעיקר כנגד חרקים קטנים ויונים.
 
הדברה בכפר סבא
 

מה כדאי לדעת על הדברת מזיקים ושירותי הדברה בכפר סבא?

 


  • רישיון הדברה בישראל – על מנת לעסוק בהדברת מזיקים במדינת ישראל, יש לקבל רישיון הנקרא "היתר הדברה" מהמשרד לאיכות הסביבה. הסיבה לכך היא שהדברה כוללת עיסוק בחומרים רעילים ומסוכנים, ועל כן יש לוודא כי היא מתבצעת אך ורק על ידי גורמים מוסמכים. הדברת מזיקים הנעשית על ידי חומרים לא מאושרים או בצורה לא מקצועית, עלולה לפגוע בסביבה ולהוות סכנה בריאותית ממשית לבני האדם אשר נמצאים באיזור המודבר. כאשר מזמינים מדביר יש לוודא כי הוא בעל היתר הדברה, ולבקש לקבל את פרטיו המלאים. באתר המשרד להגנת הסביבה קיים מנוע החיפוש דרכו ניתן למצוא את המדברים המורשים בישראל. הקפידו על כך, והימנעו ממצבים מסכני חיים.
  • סוגי ההדברות השונים – ישנן הדברות ממספר סוגים שונים. השוני בין כל סוג הדברה נובע בעיקר מהחומרים בהם עושים שימוש על מנת להדביר את בעלי החיים המזיקים. הדברה כימית היא ההדברה המוכרת ביותר. בהדברה זו משתמשים בחומרים כימיים הרעילים לבעלי החיים המהווים מטרה. השיטה עובדת לרוב בריסוס החומרים, על מנת להגיע לכל האיזורים האפשריים. זו תהיה לרוב השיטה היעילה ביותר. מלבד הריחות החריפים, חומרי ההדברה הכימיים הם מסוכנים גם לבני אדם. על כן, חלקם אף נאסרו לשימוש. בגלל הסכנות הללו לסביבה ולבני האדם, תחום ההדברה התפתח לשני סוגים נוספים של הדברות. הדברה ירוקה היא הדברה המבוססת על חומרים טבעיים ממקורות צמחיים. לחומרים הללו רעילות נמוכה יותר עבור בני האדם, ועל כן הם מסוכנים פחות. לעיתים ייעשה שימוש בחומרים בעלי ריכוז כימיקלי נמוך יחסית. משתמשים בהדברה ירוקה לרוב במקרים בהם כמות המזיקים לא גדולה במיוחד. ההדברה הזו מאפשרת גם לחזור אל האיזור המודבר מהר יותר. הדברה ביולוגית היא הדברה מסוג נוסף, בה עושים שימוש באורגניזמים ולא בחומרים. האורגניזמים מתחלקים ל-3 סוגים: טורפים, טפילים ופתוגנים. עיקר השימוש בהדברה ביולוגית יהיה בחקלאות ולא בבתים פרטיים.
  • הדברה עצמית בבית – מומלץ להשתמש לבד בחומרי הדברה, רק במקרים קלים בהם כמות המזיקים קטנה. במידה ולאחר ההדברה אתם שמים לב כי המזיקים ממשיכים לחזור, מומלץ לעבור להדברה מקצועית. הדברה עצמית ניתן לבצע באמצעות חומרים כימיים אשר נמכרים לציבור בחנויות למוצרי בית. לפני השימוש, הקפידו לקרוא בעיון את ההוראות והאזהרות. בנוסף, אחסנו את החומרים הרחק מהישג ידם של ילדים. במקרים רבים, ניתן לבצע הדברה באמצעות חומרים טבעיים. ישנם חומרים טבעיים הניתנים להשגה בקלות ויעילים כלפי סוגים שונים של בעלי חיים. לדוגמא, פרחי לבנדר דוחים עש, וקינמון מרחיק נמלים.

הדברה בכפר סבא ביחד עם הדברה בירוק

לסיכום, תחום ההדברה שונה ומגוון. במקרים קלים ניתן לבצע הדברה עצמית בחומרים כימיים או טבעיים, אך אם בעלי החיים לא נעלמים, יש להזמין מדביר. וודאו כי המדביר בעל היתר הדברה, ואכן נמצא במאגר של המשרד לאיכות הסביבה. קיימים שלושה סוגים עיקריים של הדברה – הדברה כימית, הדברה ביולוגית והדברה ירוקה. התייעצו עם המדביר על מנת לבחור בהדברה המתאימה עבורכם. במקרה ואתם נדרשים להדברה בכפר סבא או בשאר איזור השרון, פנו אל "הדברה בירוק" אשר מציעה שלל פתרונות להדברת מזיקים